Renowacja dachu: krycie dachu papą od nowa czy tylko naprawa starej powłoki? Przewodnik

Na wielu wiekowych domach do dzisiaj sprawdzają się pokrycia dachowe z papy. Posiada ona licznych zwolenników, którzy chętnie wymienią starą, zniszczoną – na nowiutką. Jednakże czy taki remont dachu zawsze jest niezbędny? Jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić, ażeby ustrzec się zbędnych kosztów i ponownie zyskać niezawodny dach nad głową na wiele, wiele lat?
Na wielu starych domach do dziś sprawdzają się pokrycia dachowe z papy. Ma ona licznych sympatyków, którzy ochoczo zamienią starą, popsutą – na nową. Jednakże czy podobny remont dachu za każdym razem jest konieczny? Jeżeli tak, to w jaki sposób to zrobić, aby ustrzec się niepotrzebnych kosztów i ponownie zyskać solidny dach nad głową na lata?

Papą były kryte przede wszystkim dwa rodzaje dach – przeniesiony tutaj -ów – płaskie, przede wszystkim na budowlach w rodzaju kostka w latach 70, a także ukośne, na budowlach pobudowanych w tym samym okresie jak też starszych. Nim zapadnie decyzja o remoncie dachu krytego papą, potrzebna będzie ocena stanu istniejącej papy. O tym, czy dach – wienerberger.pl/produkty/cegly-klinkierowe-terca – kryty papą wymaga jedynie naprawy, czy też nieodzowne jest położenie nowej papy, decyduje rozmiar uszkodzeń.

papa

Jeśli na płaskim dachu jest tylko kilka pęcherzy, na pewno nie musimy układać nowego pokrycia. Niezbędna jest jednakże eliminacja purchli. Powinno się w tymże celu ostrożnie je przeciąć – najlepiej wtedy, gdy na dworze jest słoneczna pogoda. Trzeba również pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi – choć przez parę godzin – a w następnej kolejności nadmiar papy wyeliminować, zaś dziurę dokładnie zakleić, na przykład jedną warstwą zwykłej papy podkładowej. Taki zabieg może wystarczyć nawet na lat pięć.

Kiedy na płaskim dachu jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt purchli, umieszczenie nowej papy robi się nieodzownością. Jednakowo rzecz się ma z dachem pokrytym siateczką spękań, a nie pojedynczymi ryskami. Kiedy na dodatek w pęknięciach pojawiły się roślinki, świadczy to o tym, iż bitum w znacznym stopniu się ulotnił więc pokrycie wymaga dogłębnego remontu. W miarę możności trzeba unikać zrywania starego pokrycia z papy, jako że jego utylizacja jest kosztowna jak też problematyczna.

Układanie nowiuteńkiego pokrycia dachowego rzadko wymaga ściągnięcia starego, tym bardziej że to istniejące, odpowiednio spreparowane, stanowi dobrą podstawę. Przed położeniem nowiuteńkiej papy wszystkie purchle, pęknięcia jak też wgłębienia na starym pokryciu musimy naprawić – w podobny sposób jak w przypadku doraźnej naprawy. W pierwszej kolejności dach musimy zagruntować. Do tego celu przeznaczone są specjalne mieszanki bitumiczne, jakie na ogół oferują wytwórcy pap. W następnej kolejności kupujemy wszystkie niezbędne nam elementy takie jak papa na styropianie, lepik, izokliny itp. i możemy zabrać się do roboty.