Rodzaje i zastosowanie urządzeń pod ciśnieniem

Podwyższone ciśnienie gazów używane jest w wielu różnych instalacjach. Typów przyrządów o napędzie pneumatycznym jest dużo, niektóre z nich są niezwykle pomocne w codziennym życiu. Sprężony gaz występuje na przykład w tak powszechnych produktach jak aerozole. Są to przykładowo tak rozpoznawalne przez wszystkich dezodoranty w sprayu, odświeżacze powietrza czy przykładowo farby w sprayu.
Podwyższone ciśnienie gazów wykorzystywane jest w wielu rozmaitych instalacjach. Odmian przyrządów pneumatycznych jest dużo, niektóre z nich są bardzo pomocne na co dzień. Sprężony gaz jest przykładowo w tak powszechnych elementach jak aerozole. Są to chociażby tak znane wszystkim antyperspiranty w aerozolu, odświeżacze powietrza czy chociażby farby w aerozolu.

Z tego rodzaju produktami trzeba obchodzić się w specjalny sposób, nie bez przyczyny na produktach można przeczytać o zakazie przekłuwania ich. Ze względu na to, że puszki takie są pod ciśnieniem, przekłucie ich byłoby związane ze znacznym zagrożeniem. Różnego rodzaju urządzenia ciśnieniowe w tym zbiorniki ciśnieniowe od Nosewicza stosowane są również w przemyśle, a także przykładowo w wodociągach.

Specyfika gaśnic

pompa

Autor: Honda
Źródło: Honda

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych urządzeń ze sprężonym powietrzem jest wszędzie wykorzystywana gaśnica. Jak wiadomo jest to przyrząd służący do gaszenia ognia i zapobieganiu rozprzestrzeniania się go. Gaśnice występują w sporej liczbie rodzajów, które służą do gaszenia różnych materiałów. Przykładowo gaśnica do gaszenia pożaru dokumentów ma zupełnie odmienny skład niż ta, która stworzona jest do gaszenia pożarów instalacji elektrycznej. Wszystkie posiadają jednak stosunkowo podobną konstrukcję opierającą się na gazie pod ciśnieniem. Dzięki temu materiał gaśniczy może być wyrzucany z wielką siłą, co gwarantuje większą efektywność działania.

Wykorzystanie w rurociągach i instalacjach uzdatniania wody

zbiornik

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmaite zbiorniki z wysokim ciśnieniem znajdują wykorzystanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dostarczenie gazu czy wody na znaczne odległości. Z tego powodu tego rodzaju rozwiązania stosowane są na przykład w rurociągach. Produkcja zbiorników ciśnieniowych (HML Nosewicz) powinna więc przebiegać z najwyższą starannością i jest to czynność niezwykle odpowiedzialna. Urządzenia takie wykorzystywane są również przy procesach uzdatniania wody. Dzięki nim woda może być dokładnie przepuszczana przez różnego rodzaju filtry i tak staje się zdatna do picia. Zbiorniki ciśnieniowe są więc przyrządami bardzo przydatnymi, a wykorzystanie znajdują w najróżniejszych dziedzinach.