Szeroki katalog wykorzystania narzędzi automatycznych

Dział inżynierii mechanicznej – pneumatyka, zajmuje się budowaniem i praktycznym wykorzystaniem urządzeń, w których przenoszenie energii i sterowanie przeprowadzane jest przy pomocy sprężonego powietrza.
Nauka o wykorzystaniu sprężonego gazu, zajmuje się konstruowaniem i praktycznym wykorzystaniem urządzeń, w których przenoszenie energii i sterowanie przeprowadzane jest przy pomocy sprężonego powietrza.

warsztat

Autor: Marcelo Campi
Źródło: http://www.flickr.com
Teraźniejsza nauka o wykorzystaniu sprężonego gazu wyróżnia się bardzo szerokim zakresem zastosowania. Wykaz zastosowań nauki o wykorzystaniu sprężonego gazu jest tak wielki, że nie sposób wyspecyfikować nawet ich małej części. Mimo że urządzenia pneumatyczne coraz częściej współzawodniczą z napędem elektrycznym czy z napędem hydraulicznym, to mimo wszystko ze względu na bardzo obszerny spis walorów cieszy się nieprzerwanie ogromną renomą.

Z tą techniką, spotykamy się na co dzień, najczęściej tego nie widząc. W samochodach za nasz komfort podróży odpowiedzialne są aktywne zawieszenia automatyczne.

Na niniejszej stronie jest wiele użytecznych wiadomości, jednak prędko zobacz też pozostałe szczegółowe informacje bth. One również są bez dwóch zdań warte uwagi.

W takich amortyzatorach zamiast typowego zawieszenia, wykorzystuje się poduszkę wypełnioną gazem pod ciśnieniem. Na co dzień korzystamy z pojemników wytworzonych z materiałów syntetycznych, które wytwarzane są przez maszyny działające w dużej części na napędzie pneumatycznym. Narzędzia pneumatyczne stosuje się do: napędu urządzeń transportowych – podnośników, podajników, obrotnic. Jednymi z popularniejszych w automatyce urządzeń wykorzystywanych do poruszania, przemieszczania, obracania i pozycjonowania są siłowniki pneumatyczne, służące m.in. do otwierania drzwi, zamykania okien.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Z techniką przy użyciu energii sprężonego gazu spotykamy się również w procesie czyszczenia i segregowania plonów rolnych są to: osadniki, cyklony, rzutniki, wialnie i młynki itp. W układach pneumatycznych wykorzystuje się pneumatyczne elementy sterujące. Jako główne grupy części pneumatycznych układów napędu i sterowania można wyliczyć m.in. – części kierujące pracą członów wykonawczych, w tym zawór rozdzielający, zawór zwrotny, reduktor ciśnienia. Ciężko byłoby znaleźć zakład przemysłowy, w którym nie stosuje się narzędzi przy użyciu energii gazu pod ciśnieniem. Prasy pneumatyczne (polecamy sprawdzić na stronie) od dekad posiadają istotną rolę w różnorodnych obszarach produkcji m.in. w górnictwie, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji, farmacji, obróbki skrawaniem.