Typy bram do garażu – w jaki sposób dobrać najlepszą?

W czasie budowania domu nie można pomijać pomieszczenia, w którym będzie zaparkowany nasz samochód. Odpowiednio wczesne zaprojektowanie garażu, sprawi, że unikniemy niechcianych sytuacji, jakimi może być np. nieszablonowy wymiar bramy garażowej, który niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli już podczas projektowania domu zaplanujemy to, zapewni nam to realny komfort.
W czasie budowania domu nie można zapominać miejsca, w którym będzie zaparkowany nasz samochód. Wcześniejsze zaprojektowanie garażu, pozwoli nam uniknąć niepożądanych sytuacji, jakimi będzie np. nieszablonowy wymiar bramy do garażu, który niestety jest związany z nadprogramowymi kosztami. Jeżeli już w czasie projektowania domu zajmiemy się tym, zapewni nam to realny komfort.

brama

Autor: Normstahl
Źródło: www.normstahl.pl
Jednakże wybór najbardziej odpowiedniej bramy należy przemyśleć. Sprzedawane są różne typy i bardzo dobrze jest wiedzieć, której potrzebujemy. Przyjrzyjmy się 4 typy, bramy garażowe uchylne, skrzydłowe, segmentowe oraz rolowane zwane żaluzjowymi – części do garażu). Jeśli posiadamy spory podjazd, prawidłowym rozstrzygnięciem są bramy garażowe uchylne. Przede wszystkim są one niezwykle znane i ich zakup nie sprawi żadnego kłopotu. Zazwyczaj są one szerokie na 3 metry. Bramy garażowe uchylne są „ukrywane” pod sufitem. Przytwierdzane są przez środek na sprężynach. Najczęściej są niegłośne. Bramy skrzydłowe zwane rozwieralnymi, to najłatwiejszy typ. Przypomina zwykłe dwuskrzydłowe drzwi. Otwiera się na boki. Z tego powodu wymagane jest miejsce, aby skrzydła otwierać bezproblemowo. Jest to najstarszy typ bramy do garażu, mniej często wybierany współcześnie. Bramy – sprawdź to koniecznie – segmentowe nazywane sekcyjnymi mają skrzydła, które wsuwają się wzdłuż ściany z boku lub pod sufitem. Są złożone z kilku części połączonych zawiasami.

garaż

Autor: Kool Cats Photography over 3 Million Views
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to perfekcyjne rozstrzygnięcie w przypadku małego podjazdu lub braku miejsca przed bramą. Zaś bramy garażowe rolowane zwane żaluzjowymi, działają tak jak żaluzje. Posiadają napęd elektryczny.
Rodzaj bramy garażowej powinniśmy dobierać nie tylko ze względu na upodobania, lecz także powinniśmy zainteresować się funkcjonalnością na powierzchni, na której się znajdują. Niezmiernie ważny jest wjazd. Jeśli jest niewielki musimy nie decydować się na bramy garażowe uchylne czy bramy skrzydłowe (tutaj pełna oferta). Nie nadają się one na małe powierzchnie. Gdy przestrzeni jest niewiele warto rozważyć zakup bramy garażowej segmentowej albo bramy rolowanej. Duży obszar wokół domu daje możliwość dowolnego wyboru i nie jesteśmy zmuszeni opierać się jedynie na funkcjonalności. Wówczas wszelkie dobory zależą od projektu i posiadamy w tym całkowitą dowolność.