Użycie nierdzewnej stali

Nierdzewna stal została wynaleziona ok. 100 lat temu, ale dopiero w ostatnich kilkunastu latach zaczęła być uniwersalnie używana w budownictwie i architekturze. Na początek w latach osiemdziesiątych jej zalety docenili konstruktorzy najbardziej rozwiniętych krajów, a w ostatnich latach zjawiła się ona też w Polsce. Do niedawna praktycznie nie znana, dziś przydaje nowomodny charakter największym ośrodkom handlowym na świecie.
Nierdzewna stal została wynaleziona prawie wiek temu, jednakże dopiero w minionych kilkunastu latach zaczęła być uniwersalnie wykorzystywana w budownictwie i architekturze. Najpierw w osiemdziesiątych latach jej atuty docenili budowlańcy najbardziej rozwiniętych państw, a w ostatnich latach zjawiła się ona również w naszym kraju. Jeszcze do niedawna praktycznie nie znana, aktualnie nadaje nowoczesny wygląd najogromniejszym centrom handlowym w świecie.

stal

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest stopem żelaza zawierającą minimum 11procent chromu. Uzyskuje ona swoje cechy przeciwrdzewne wskutek utworzenia się powierzchniowej powłoczki tlenków chromu. Warstwa ta jest bardzo trwałą i nawet w przypadku chemicznego albo mechanicznego uszkodzenia nawierzchni stali zaraz odbudowuje się, dzięki temu uchowane pozostają przymioty przeciwrdzewne materiału.

cięcie (zapraszamy serdecznie) nierdzewna jest materiałem nadzwyczaj trwałym oraz praktycznym, a jednocześnie dystyngowanym. Dzięki wielorakości rodzai powierzchni jak też szerokiej gamie wyrobów jest ona w stanie zadowolić bardzo wyszukane wymagania stawiane surowcom budowlanym oraz wykończeniowym przez architektów jak też dekoratorów wnętrz.

Mieszkanie jest punktem, w którym stal nierdzewna jest napotykana przez każdego. Jest ona bowiem kapitalnym tworzywem na miski oraz dalsze kuchenne narzędzia. Wewnętrzne fragmenty wysokiej klasy zmywarek oraz wysokiej klasy noże stworzone są z tegoż materiału.Stal nierdzewna jest typowym materiałem powiązanym z wysokim standardem bytu, stąd też zastosowanie jej w gospodarstwach domowych zwiększa się wespół z wzrastającym standardem życia.

obróbka stali

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Do pocięcia stali nierdzewnej można stosować takie techniki: cięcie laserem, cięcie plazmą oraz cięcie wodą. Przed doborem konkretnego podejścia należy przeanalizować, jakiej grubości półprodukty zostaną cięte, jaka precyzja jest potrzebna. Jeżeli najistotniejszym czynnikiem jest precyzja cięcia, to uzyskamy ją poprzez cięcie wodą czy wycinanie laserowe. Przy blasze o grubości mniej więcej 0,1 – 3 mm laser gwarantuje zachowanie niezwykle wysokich parametrów jakościowych, przede wszystkim przy wycinaniu małych bądź osobliwych fragmentów, jak dla przykładu niewielkie otwory, łagodne kształty, itd. Przy większych grubościach wymagane jest mocniejsze i droższe źródło lasera.