W jaki sposób dobierać właściwy zasilacz ledowy do oświetlenia led?

Oświetlenie led to obowiązek zastosowania odpowiedniego zasilania, ponieważ tradycyjne sposoby nie zawsze się tutaj sprawdzają. Przede wszystkim wykorzystywane są zasilacze napięciowe, więc poszukując ich powinniśmy orientować, na które elementy zwrócić wyjątkową uwagę, by nasze wybory były trafne.
Oświetlenie led nakazuje użycie odpowiedniego zasilania, ponieważ normalne metody nie zawsze się tutaj sprawdzają. Przede wszystkim wykorzystywane są zasilacze napięciowe, dlatego szukając ich musimy orientować, na które elementy zwrócić wyjątkową uwagę, aby nasze wybory były prawidłowe.

LED

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Na pierwszym miejscu jest oczywiście jakość zasilacza. W tym wypadku nie warto uszczuplać kosztów, gdyż takie działanie natychmiast obróci się przeciwko nam. Tanie zasilacze ledowe mogą nawet prowadzić do zepsucia się diod. Następnym istotnym elementem są wbudowane zabezpieczenia, jakie chronią przed zwarciem, przeciążeniem i spięciem.

Najistotniejsze są zabezpieczenia przepięciowe, jednak niestety nie zawsze są one w stanie zabezpieczyć oświetlenie. Nie można także zapomnieć o sprawności energetycznej, gdyż to ona przesądza o występowaniu zakłóceń oraz o właściwym pobieraniu mocy. W związku z ostatnią sprawą trzeba obliczyć moc, która będzie nam potrzebna do przyłączenia wszystkich instalacji, mających współdziałać z zasilaczem. Moc ma być chociaż taka, jak obliczyliśmy albo jeszcze lepiej – trochę większa. Dzięki temu uchronimy zasilacz przed maksymalnym obciążeniem, jakie może nie mieć na niego pozytywnego wpływu, zwłaszcza przy dłuższym, ciągłym działaniu.

Jeśli jednak wybierzemy – tak jak na początku zaznaczyliśmy – najwyższej jakości zasilacze, nie powinny wystąpić niniejszego rodzaju kłopoty. Ostatnią kwestią jest wentylacja (kratki wentylacyjne) zasilaczy, jaka umożliwia sprawne odprowadzanie ciepła od urządzenia. Im niższa temperatura, tym dłuższa żywotność, lecz ta zasada tyczy się do większości sprzętów, które mamy w domu lub w pracy. Tak np. stale przegrzewający się laptop będzie nam z pewnością dużo krócej służyć, podobnie jest z zasilaczami.

oświetlenie LED

Autor: David Mellis
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba pamiętać, że wybór zasilaczy ledowych wiąże się z funkcjonowaniem całego oświetlenia i – co najważniejsze – jego trwałości. Niewłaściwie wybrane zasilacze mogą spowodować, że żarówki będą się szybciej przepalać, a my będziemy zmuszeni do następnych wydatków, z czego niewątpliwie nie będziemy zadowoleni. Stąd też jeżeli nie czujemy się pewni w niniejszym temacie, lepiej skorzystajmy ze wsparcia specjalistów, którzy podsuną nam dobre rozwiązania i kupimy zasilacze ledowe, które będą się sprawdzać w naszych instalacjach.