W jaki sposób zaprojektować ogród zimowy, ażeby dawał ci radość po 5, 15, a nawet 30 latach?

Plan ogródka tworzy się z myślą o tym, iż będzie on służyć domownikom co najmniej przez kilka lat. Jednak w jaki sposób zaplanować ogród zimowy tak, ażeby przyciągał swoim wdziękiem nie tylko 5 czy 10 lat po założeniu, lecz też 15, a nawet 20 lat potem?

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, że będzie on służyć domownikom minimum przez kilka lat. Jednak w jaki sposób zaaranżować ogród zimowy tak, aby przyciągał swym czarem nie tylko 5 czy 10 lat po założeniu, lecz także 15, a nawet 30 lat potem? Ogrody zimowe Warszawa pierwsze 5 lat po założeniu, to czas, w którym trzeba wykazać się konceptem i cierpliwością w pielęgnacji zimowego ogrodu. Nierzadko, zwłaszcza zaraz po założeniu ogrodu, jesteśmy zawiedzeni. Krzewy oraz drzewa są jeszcze niewielkie, nie maskują przed niechcianymi spojrzeniami, nie zapewniają wiele cienia. We wstępnym okresie życia ogrodu warto postawić na byliny i rośliny roczne. Astry nowoangielskie, dzielżany, słoneczniczki, a także pewne trawy z sukcesem zastąpią krzewy – uzyskują nawet dwóch metrów wysokości. Użyteczne są też roczne kosmosy a także poniektóre gatunki dalii. Można też wykorzystać pnącza jednoletnie (kobea, powój) oraz wieloletnie (miliny, róże pnące), które to w drugim roku po posadzeniu osiągają znaczne rozmiary. Wprawdzie zamierają w zimie, jednak latem dają odczucie obfitości. W ów sposób już na początku powstaje ogródek pełen kwieci, kipiący kolorami od wiosny do jesieni.

przedogródek

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com

Przez pierwsze pięć lat istnienia ogrody zimowe Warszawa wymagają starannej pielęgnacji – zasilania podłoża, podlewania, a przed okresem zimowym okrywania młodych drzewek jak też krzewów. Problematycznym zabiegiem jest pielenie. Nim roślinki ozdobne się rozrosną, glebę w ogródku łatwo zasiedlają chwasty. Ich występowanie ograniczy ściółka z kory grubości pięciu centymetrów rozłożona między roślinkami ozdobnymi. Należy także pamiętać o systematycznym przycinaniu posadzonych żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich przyrostu sprawią, iż nie zgęstnieją od nasady. Pielęgnacji wymaga też trawnik.

Ten temat Cię fascynuje? Zatem odsyłam tu, ponieważ odnajdziesz tutaj ciekawe informacje na opisywane zagadnienie, które warte są uwagi.

Powinien być regularnie podlewany i zasilany nawozami. Po 5-10 latach zimowy ogród zaczyna przywodzić na myśl kompozycję ze snów. Drzewa a także krzewy takie jak hortensja są już na tyle rosłe, że uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla odmiany. Pod koniec tegoż okresu tworzą znaczne grupy bujnej zieleni oraz poczynają dominować w przestrzeni ogrodowej ponad bylinami a także roślinami jednorocznymi.

Żywopłoty, jeśli były właściwie strzyżone, są gęste, a przy tym często uzyskały zaplanowany kształt i wysokość. Stają się świetnym tłem dla innych roślinek. Można powiedzieć, że ogród dziesięcioletni osiągnął zaprojektowaną formę.

Sprawdź bez wahania ten udostępniony tu (https://kesbet.pl/produkty/lawki/) artykuł. Prezentuje on zbliżoną kwestię, zatem na pewno także będzie według Ciebie ciekawy.

Ażeby utrzymać go w należytej kondycji, niezbędne jest coroczne zasilanie roślinek kompostem bądź nawozami złożonymi. Dzięki takiemu zabiegowi będą bujnie rosły a także bogato kwitły.