W jakim przemyśle jest wykorzystywane włókno węglowe oraz jakimi właściwościami się charakteryzuje?

To bardzo wytrzymały surowiec o niezwykle małej wadze. Posiada także niebanalny wygląd. Ten surowiec należy cały czas traktować jako nowinkę na światowym oraz polskim rynku.
To niezwykle odporny materiał o niezwykle małej wadze. Ma również niebanalny wygląd. Taki surowiec należy ciągle odczytywać jako nowość na światowym i polskim rynku.

Jest tak z tego powodu, ponieważ jeszcze kilka lat temu technika wytwarzania tego materiału była zastrzeżona jedynie dla północnoamerykańskiej armii.
Włókno węglowe jest to włókno, które jest złożone w całości z rozciągniętych struktur węglowych.

Czy zafascynowała Cię treść tej strony? Chcesz poznać więcej informacji? To, odwiedź witrynę, która da Ci wiele ciekawych faktów.

Są one bardzo podobne chemicznie do grafitu. Zorganizowana struktura tych włókien powoduje, że surowiec jest bardzo odporny mechanicznie i nietopliwy. Jest także wytrzymały na dużą część związków chemicznych. Niezwykle znacznym atutem karbonu jest również mała waga. Kluczową cechą włókna węglowego jest bardzo wysoka wytrzymałość. Jest to wytrzymałość 5 razy wyższa od wytrzymałości stali. Odmienną cechą włókna węglowego jest niezwykle dobra przewodność energii elektrycznej. Innymi słowy włókno węglowe doskonale przewodzi prąd. Jeszcze inną właściwością włókna węglowego jest mała rozszerzalność cieplna oraz bardzo wysoka wytrzymałość na zmęczenie takiego surowca. Do cechy włókna karbonowego zalicza się również stosunkowo niską odporność na uderzenia.

wyobrażenie - budowa

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
Włókno węglowe przez wzgląd na swe niezwykle doskonałe cechy, ma coraz bardziej szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i morskim. Detale wykonane z włókna węglowego są o wiele lżejsze od takich, które wykonane są z tworzyw sztucznych oraz z metalu. Mają przy tym bardzo wysoką wytrzymałość chemiczną oraz znakomite cechy termiczne. Włókno węglowe w przemyśle motoryzacyjnym jest stosowane do produkcji lżejszych części samochodów dla przykładu karoserii, podwozia, części ruchomych czy przedniej maski.

W przemyśle morskim jest używane ono do tworzenia elementów okrętów i do tworzenia masztów w jachtach. W przemyśle hutniczym włókno węglowe jest używane do tworzenia wysokotemperaturowych detali, które wykorzystywane są w maszynach hutniczych.