Z czym wiąże się praca jako operator żurawia?

Ciekawą pracą może wydać się praca na sporych wysokościach. Pracownicy, którzy mają możliwość jej doświadczyć są osobami pracującymi na budowie. Jednak realną wysokość mogą dopiero odczuć streując żurawie wieżowe.
Ekscytującą pracą może wydać się praca na dużych wysokościach. Pracownicy, którzy mają możliwość jej zaznać są osobami pracującymi na budowie. Jednakże realną wysokość mogą dopiero odczuć streując żurawie wieżowe.

Z czym się wiąże praca jako operator żurawia

Żuraw wieżowy to urządzenie będąca obecnie największą maszyną roboczą. Wymieniamy różne rodzaje tych maszyn – są one np. stacjonarne, to znaczy stawiane w konkretnym punkcie. Takim miejscem ustawienia dźwigu może być np. szczytowa kondygacja budowanego obiektu. Żurawie wieżowe są używane przy budowie wieżowców, ale to nie jedyne zadanie do jakiej są wykorzystywane. Znajdują zastosowanie w dziedzinach takich jak: górnictwo, przemysł kolejowy, itd. Żurawie wieżowe na stałe zadomowiły się w panoramie Gdańska, gdzie wykorzystywane są przy konstrukcji statków. W Polsce maszyny te mają długość mniej więcej od 30 do 50 m. Dlatego decyzując się na zatrudnienie na żurawiu trzeba mieć pewność o nieobecności lęku wysokości. Praca ta wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, dźwig jest przystosowany do unoszenia ciężaru nawet do 80 000kg! Więcej:

Jeśli martwi Cię monotonia przeprowadzanych na dźwigu działań – nic bardziej mylnego. Zobacz oczami wyobraźni jak pierwszego dnia pomagasz przy budowaniu wieżowca, a następnego jest to np. dom. Praca ta na pewno obliguje do wielkiego skupienia.

dźwig na placu budowy

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

Pod żadnym pozorem nie wolno naginać zasad BHP, gdyż może skończyć się to wypadkiem. Zarobki na tym stanowisku wbrew przekonaniu nie są zbyt ogromne, jednakże wciąż nie przedstawiają się najgorzej. Szczególnie w sytuacji gdybyś pragnął wyemigrować.

Jak uzyskać pozwolenie do obsługi dźwigów wieżowych

Drogą do uzyskania potrzebnych uprawnień jest odbycie specjalnego kursu. Aby móc zrealizować kurs trzeba mieć ukończony 18 rok życia. Dodatkowo konieczne jest przynajmniej wykształcenie podstawowe. Kolejnym wymaganiem jest brak przeszkód zdrowotnych, poświadczony przez upoważnionego lekarza. Szkolenie nie jest najtańsze, jednak szybko zwraca się po znalezieniu zatrudnienia. Szkolenie obejmuje w sobie kilkadziesiąt godzin zajęć w praktyce i teorii. Na koniec kursu czeka Cię egzamin państwowy, który nadzoruje komisja UDT. Tak przyszykowany możesz zacząć niezwykle interesującą przygodę jako operator.

Jeżeli masz chęć dowiedzieć się więcej informacji na omawiany w tym artykule wątek, to sprawdź w tym miejscu śmiało uzupełniające informacje (http://www.arapneumatik.pl/k-157-ssawki-przyssawki-uniwersalne-prozniowe).

Już teraz wyszukaj ośrodek szkoleniowy i zgłoś się na kurs!