Z jakich powodów pożary stanowią takie zagrożenie, znaczenie odpowiednich układów przeciwpożarowych

Pożary są jednym z najgroźniejszych zagrożeń budynków. Bez przerwy giną w nich ludzie, a straty materialne są naprawdę wielkie. Jeżeli nawet strażakom uda się w miarę szybko rozpocząć akcję gaśniczą, to niestety przeważnie pożar i tak bardzo dużo niszczy. Wielu ludzi nie ma nawet świadomości tego, jak szybko ogień może się rozprzestrzeniać, niekiedy wystarczy kilka minut, żeby wszystko się zajęło.
Pożary są bardzo dużym zagrożeniem dla różnych obiektów. Co roku ginie w nich wielu ludzi, a materialne straty są olbrzymie. Nawet jeśli strażakom się uda w miarę szybko rozpocząć akcję gaśniczą, to niestety przeważnie ogień i tak bardzo dużo niszczy. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko ogień się rozprzestrzenia, niekiedy potrzeba kilka minut, żeby wszystko się zajęło.

alarm przeciwpożarowy

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Niebezpieczne są pożary w budynkach mieszkalnych, w jakich jest sporo tworzyw, drewna i tkanin, groźne także w różnego rodzaju zakładach, szczególnie jeżeli jest tam dużo łatwopalnych materiałów. Pożary (poznaj tryskacze ppoż) stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi, i to nie tylko przez ogień. Jak widać po statystykach, znacznie więcej ludzi traci życie nie bezpośrednio od temperatury i ognia, ale przez zatrucie się dymem. W czasie palenia się różnych rzeczy wydziela się bardzo duża ilość dymu, jaki w dużych ilościach może spowodować uduszenie – strona internetowa.

W dużych budynkach może dojść jeszcze panika, która również jest powodem licznych ofiar. Mając to wszystko na uwadze bardzo istotne jest, aby tam gdzie tylko się da, stosować skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe. W budynkach przemysłowych, szkołach i instytucjach są one konieczne, zastanowić się również można nad zamontowaniem ich w domach i mieszkaniach. Ochrona przeciwpożarowa odbywa się na kilku poziomach. W wersji najprostszej używane są tylko czujniki, jakie w przypadku pojawienia się dymu uruchamiają alarm.

Wprawdzie nie mogą one zgasić pożaru, ale pozwalają na sprawną reakcję. W licznych budynkach instaluje się stałe urządzenia gaśnicze, które pozwalają na ugaszenie ognia, jeśli ten będzie się pojawiał. Urządzenia te złożone są z systemu czujek i układu doprowadzającego wodę, przy zbyt wysokiej temperaturze w pomieszczeniu system się włącza i gasi ognień wodą. Co prawda po takim zadziałaniu wszystko, co znajduje się w środku zostanie kompletnie zalane, ale zniszczenia i tak przeważnie będą dużo mniejsze, niż w przypadku spalenia – strona internetowa.