Z jakich powodów pożary stanowią takie zagrożenie, znaczenie odpowiednich układów przeciwpożarowych

Pożary są jednym z najgroźniejszych zagrożeń budynków. Bez przerwy giną w nich ludzie, a straty materialne są olbrzymie. Jeżeli nawet strażakom uda się szybko zacząć gaszenie, to niestety najczęściej pożar i tak dokonuje dużych zniszczeń. Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak szybkim tempie ogień może się rozprzestrzeniać, niekiedy wystarczy kilka minut, żeby zajęło się wszystko.
Pożary są bardzo dużym zagrożeniem dla różnych obiektów. Co roku ginie w nich wielu ludzi, a materialne straty są olbrzymie. Nawet jeśli strażakom się uda w miarę szybko rozpocząć akcję gaśniczą, to niestety przeważnie ogień i tak bardzo dużo niszczy. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko ogień się rozprzestrzenia, niekiedy potrzeba kilka minut, żeby wszystko się zajęło.

alarm przeciwpożarowy

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Niebezpieczne są pożary w budynkach mieszkalnych, w jakich jest sporo tworzyw, drewna i tkanin, groźne także w różnego rodzaju zakładach, szczególnie jeżeli jest tam dużo łatwopalnych materiałów. Pożary (poznaj tryskacze ppoż) stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi, i to nie tylko przez ogień. Jak widać po statystykach, znacznie więcej ludzi traci życie nie bezpośrednio od temperatury i ognia, ale przez zatrucie się dymem.

Nie ociągaj się! Jeśli ciekawi Cię nasz tekst, to następny ciekawy wpis znajduje się w tym linku. Zostaw nam własny opis – będzie nam niebywale przyjemnie.

W czasie palenia się różnych rzeczy wydziela się bardzo duża ilość dymu, jaki w dużych ilościach może spowodować uduszenie – strona internetowa.

W dużych budynkach może dojść jeszcze panika, która również jest powodem licznych ofiar. Mając to wszystko na uwadze bardzo istotne jest, aby tam gdzie tylko się da, stosować skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe. W budynkach przemysłowych, szkołach i instytucjach są one konieczne, zastanowić się również można nad zamontowaniem ich w domach i mieszkaniach. Ochrona przeciwpożarowa odbywa się na kilku poziomach. W wersji najprostszej używane są tylko czujniki, jakie w przypadku pojawienia się dymu uruchamiają alarm.

Wprawdzie nie mogą one zgasić pożaru, ale pozwalają na sprawną reakcję. W licznych budynkach instaluje się stałe urządzenia gaśnicze, które pozwalają na ugaszenie ognia, jeśli ten będzie się pojawiał. Urządzenia te złożone są z systemu czujek i układu doprowadzającego wodę, przy zbyt wysokiej temperaturze w pomieszczeniu system się włącza i gasi ognień wodą. Co prawda po takim zadziałaniu wszystko, co znajduje się w środku zostanie kompletnie zalane, ale zniszczenia i tak przeważnie będą dużo mniejsze, niż w przypadku spalenia – strona internetowa.