Zastanów się zanim kupisz, czyli krótki przewodnik dla osób planujących zainwestować w żarówki typu LED

Wprowadzenie do obrotu oświetlenia typu LED całkowicie przeobraziło nasze myślenie o konieczności oszczędzania energii. Choć żarówki ledowe kosztują 60 złotych lub nawet więcej, to jednakże ich wykorzystywanie może znacznie zmniejszyć opłaty za prąd. Podczas gdy dyrektorzy stacjonarnych albo internetowych sklepów ze sprzętem elektrycznym chwalą zasadniczo wszystkie oferowane produkty, to przeciętni obywatele są o wiele bardziej zasadniczy i mają czasami zupełnie odmienne zdanie.
Wprowadzenie na rynek oświetlenia typu LED całkowicie zmieniło nasze myślenie o konieczności oszczędzania energii. Pomimo tego że żarówki ledowe kosztują 60 złotych lub nawet więcej, to jednakże ich zainstalowanie może w znacznym stopniu zmniejszyć rachunki za światło. Podczas kiedy zarządcy stacjonarnych albo wirtualnych sklepów ze sprzętem elektrycznym chwalą właściwie wszystkie proponowane produkty, to przeciętni obywatele bywają o wiele bardziej krytyczni i mają czasami zupełnie inne zdanie.

taśma led

Autor: Martin Ilich
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy dekadę temu w sprzedaży pojawiły się energooszczędne źródła światła, to zapobiegliwi gospodarze natychmiast udali się do sklepów, aby nabyć co najmniej jedną taką żaróweczkę. Jednak tamte żarówki oszczędzały energię dopiero po upływie kilku minut, więc kiedy gospodarz świecił lampę tylko przez chwilę, to nigdy nie oszczędzał. Tymczasem nowoczesne żarówki ledowe są zbudowane w ten sposób, aby oszczędzały od pierwszych minut.

Wybranie najlepszej żarówki LED-owej, czyli takiej dobrze dopasowanej do oczekiwań konkretnych domowników, wcale nie pozostaje tak prostym zadaniem, jak złudnie można byłoby sądzić – jak długo są sprawne żarówki ledowe.

Z czystym sumieniem zalecam te informacje każdemu fanowi takiego zagadnienia. One niewątpliwie także są godne przeczytania.

Najczęściej kupujemy przypadkowo, wedle rad ekspedientów, którzy nie zawsze mają czyste intencje, ale chcą szybko pozbyć się mało chodliwego towaru. Natomiast w hipermarketach budowlanych, gdzie produkty wybiera się samodzielnie, rzadko zwracamy uwagę na istotne drobiazgi.Żeby światła ledowe faktycznie przyniosły zakładane oszczędności, należy zapoznać się z komentarzami ekspertów. Wtedy z pewnością przekonamy się, że tak naprawdę nie zawsze warto kierować się podpowiedziami właścicieli sklepów. Tutaj ograniczymy się do podania dwóch istotnych kwestii. A mianowicie, gdy producent podaje moc żarówki, to trzeba pamiętać, że w zasadzie nie wolno jej porównywać do mocy tej zwyczajnej i świetnie znanej nam żarówki.

zobacz

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Bądź co bądź, LED-y nie rzucają tak jasnego strumienia światła, więc być może w salonie będą potrzebne dodatkowe kinkiety. Z kolei z drugiej strony przed zamówieniem żarówek LED należy zastanowić się, gdzie będą używane. Jeśli w sypialni, korytarzyku albo schowku rzadko pali się światło, to lepiej nie inwestować w kosztowne LED-y, bowiem wspominana inwestycja może zwrócić dopiero za kilkanaście lat.