Zimowe roboty wykończeniowe – co warto na ten temat wiedzieć?

Postawiliśmy już domek, to znaczy zbudowaliśmy ściany, wstawiliśmy okna, zamontowaliśmy wszelkie instalacje. Pozostało nam jeszcze kilka drobnostek, jak malowanie pomieszczeń, ułożenie posadzek i inne drobne prace wykończeniowe. Możemy te roboty bez problemu realizować zimą. Dom jest już zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wobec tego robota może być realizowana spokojnie, w miarę komfortowo.
Zbudowaliśmy już dom, to znaczy pobudowaliśmy ściany, wstawiliśmy okna, zamontowaliśmy instalację elektryczną. Zostało nam jeszcze kilka drobnostek, jak malowanie pomieszczeń, ułożenie posadzek i inne tego rodzaju roboty wykończeniowe. Możemy te roboty bez problemu realizować w zimie. Budynek jest już zabezpieczony przed zmiennymi warunkami pogodowymi, więc robota może być wykonywana spokojnie, w miarę komfortowo.

invado

Autor: JDH Rosewater
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z istotniejszych tychże dzieł bywa stolarka drzwiowa, której montaż musi być przeprowadzony w sposób fachowy. Drzwi są przecież jedną z ważniejszych rzeczy w które musi zostać zaopatrzony nasz budynek. W zależności od tego czy są to drzwi wejściowe czy też drzwi wewnętrzne (zobacz przykłady), będą się one różnić metodą zabezpieczeń. W przypadku drzwi zewnętrznych stolarka drzwiowa jest zwykle zaopatrzona w bolce antywłamaniowe. Oprócz tego drzwi zewnętrzne winny być wzmocnione blachą ocynkowaną. Inną ważną właściwością takich drzwi jest izolacja termiczna. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na, to aby między murem a ościeżnicą nie powstawały tzw. mostki termiczne, czyli przestrzenie przez które możemy tracić część ciepła.

drzwi wewnętrzne

Autor: Andy Mudrak
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej byłoby aby stolarka drzwiowa wyposażona została w odpowiednie listwy wentylacyjne, umożliwiające odprowadzić nadmiar wilgotności. Nikomu chyba nie potrzeba przypominać o założeniu solidnego zamka, a szczegółowiej pary zamków. Świetnym pomysłem może być kupno renomowanych zamknięć (np.

Masz chęć zobaczyć inne tak samo przydatne wskazówki? Jeżeli tak, to zobacz tutaj azotowanie plazmowe, a na pewno nie odczujesz rozczarowania.

Gerda) w miejsce tradycyjnych. Zwiększy to nasze poczucie bezpieczeństwa, co jest wszak podstawowym zadaniem drzwi zewnętrznych. Prócz tego podczas instalacji tego rodzaju zamka możemy liczyć na zniżki w opłatach za ubezpieczenie.

Oczywiście nie można nie pamiętać o estetyce. Wytwórcy produkujący drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne oferują sporo modeli oklein, z praktycznie każdego gatunku drzewa, i o ogromnie zróżnicowanej fakturze. Tak drzwi wewnętrzne jak i zewnętrzne muszą być dobrane do rodzaju podłogi jaką będziemy kłaść w pomieszczeniach, tak aby wszystkie części wystroju naszego mieszkania pasowały do siebie. Niebłahą kwestią dla komfortu domu jest także odpowiednie wyciszenie drzwi wejściowych tak, aby hałasy z zewnątrz nie przeszkadzały nam wypoczywać.